Ohlédnutí za 3.kolem GP

Reportáž Hrádek

V sobotu 28. 6. 2014 se kolotoč Gorolského poháru přesunul do Hrádku. Za krásného počasí se píšťalky chopil Franta Roth a začaly se dít věci. Pod dohledem delegáta byla přeměřena a zkontrolována trať a mohlo se začít soutěžit. Jako první se na start postavily ženy z Hrádku a předvedly krásný útok s výsledným časem 22,92 s a nastavily ženskou laťku do takřka nepřekonatelných výšin. Po nich se na start postavili chlapi z Písečné s touhou udržet si průběžné první místo v průběžném pořadí. Po prostřiku na obou terčích stanovili hranici pro první místo v GP na 17,31 s (15,29 první terč). Pro nezaujaté a nezúčastněné to mohlo občas vypadat, že se pořadatelům podařilo před terče postavit neviditelný kopec, který bylo pro proudaře těžké překonávat. Mužům z Hrádku se útok nepodařil a skončili s NP. Chlapi z Nýdku se pokusili překonat Písečnou, předvedli pěkný útok, bohužel se zaváháním na koši a výsledným NP za nenašroubovaný koš. Jako pátí startovali „smolaři“ letošního ročníku chlapi z Dolní Lomné. Předvedli opět nejrychlejší čas soutěže, již třetí ze třech kol, ale po sestříknutí terčů nevydrželo béčko na mašině a svléklo se z půlspojky. Po proměření hadic bylo zjištěno, že délka zdaleka nevyhovuje pravidlům a chlapi byli opět diskvalifikováni. Na start se chystaly holky z Rakové a až na základně se zjistilo, že po problémech při transportu mašiny do prostoru startu, byla ovlivněna funkce ventilu na výtlačném hrdle rozváděče. Pro holky to znamenalo bohužel porušení technických pravidel a DSQ, mimo soutěž předvedly, že mají natrénováno a že výpadek snad brzy doženou. Dosáhly času 21,58 s (20,33s), což by jim s přehledem zajistilo první místo. Po nich nastoupily ženy z Nýdku, dosáhly čas 32,38 s (30,74s) a po útoku mašina ukázala svou sílu a nechybělo mnoho a mohlo dojít ke zranění závodnice na náběru, takto schytala „jen“ pořádnou sprchu. Holky z Písečné bez podpory svého trenéra a manažera předvedly velmi solidní výkon a potenciál v boji o první příčky nejen v GP a dosáhly na čas 26,93 s (24,75 s) a třetí místo v soutěži. Kluci z Rakové si půjčili mašinu z Milíkova a po velkém zaváhání na pravém proudu kdy strojník zastavil vodu (proto je nutné funkční výtlačné hrdlo) chlapi sestříkli v téměř shodných časech, bohužel však až v časech 28,54 s (28,46 s) což byl kupodivu čas postačující na čtvrté místo v rámci bodování GP. Po nich nastoupili chlapi z Nýdku B a opět po řádném osprchování náběrového sestříkli v časech 26,70 s (25,32 s). Po nich startující kluci z Českého Těšína Mostů a předvedli pěkný útok, bohužel došlo k chybě na koši a košař odmontoval koš v kádi před kontrolou rozhodčím, což jim naneštěstí přineslo neplatný pokus. Chlapům z Chotěbuze se bohužel útok moc nepovedl a na pomyslný kopec k terčům vyšplhali pomalu a sestříkli až v čase 31,76 s (31,23 s). Jak je důležité míti proudaře dokázalo družstvo z Milíkova, které mělo na pravém terči půjčeného delegáta soutěže a na levém vlastního proudaře který předvedl parádní prostřik a sestříkl v čase 21,43 s, zatímco pravý sestříkl v čase 15,46 s, čímž potvrdil potenciál, který je ovšem v manšaftu příliš hluboko skryt. Tento čas nakonec stačil na třetí místo v rámci bodování GP a páté místo v soutěži. Holky z Českého Těšína Mostů předvedly dokončený útok s velkými problémy na náběru a proudech a nakonec překročily časový limit pro ukončení útoku a skončily s neplatným pokusem.

Prvním nepohárovým mužstvem bylo ženy ze slovenské Oščadnice, to jim ovšem mnoho štěstí nepřineslo a pokračovaly ve festivalu neplatných pokusů, jak si mnozí soutěž v Hrádku pracovně nazvali. Dalším nepohárovým účastníkem byli muži z Řepiště, a přestože neměli vlastní proudaře a běželi na proudu s košařem z Milíkova a nesoutěžícím proudařem z DolníLíštné sestříkli v časech 16,64 s (15,38 s) což je vyneslo na absolutně nejvyšší pozici v rámci této soutěže. Za nimi již netrpělivě čekali další zahraniční závodníci z Čierného Vyšného Konca a ti také předvedli kvalitní výkon a s časem 17,92 s (17,47 s) se umístili na třetím místě. Ženy z Mostů u Jablunkova předvedly druhý nejlepší útok v ženské kategorii s časem 24,42 s (24,33 s). Muži z Oščadnice dosáhli času 21,80 s (19,74 s) čímž ovšem festival neplatných pokusů a prostřiků nekončil. Jeden ze spolufavoritů na medailové umístění v rámci GP Dolní Líštná předvedl čas 18,64 s (15,54 s). Chlapi z Karpentné předvedli také drobné problémy s útokem a dosáhli času 35,88 s (32,02 s). Posledním soutěžícím v soutěži byli chlapi z Mostů u Jablunkova a ti předvedli útok s výsledným časem 29,63 s (28,44 s). Mimo soutěž předvedli, že své uměni nezapomněli mladí Old Boys z Hrádku po absolutně největším festivalovém prostřiku sestříkli v čase 38,41 s (20,08 s).

Vyhlášení proběhlo do dvaceti minut po ukončení posledních útoků a pro nejlepší týmy byly připraveny i stupně vítězů. Doufejme jen, že tolik nepatných pokusů nezanechá v soutěžících špatný dojem a že i na noční se zúčastní mnoho manšaftů.