Poslední kolo GP 2014

11. kolo Český Těšín Mosty

Poslední kolo 1. ročníku Gorolského poháru pořádali hasiči z Čekého Těšína – Mostů. Zdejší soutěž probíhá na asfaltovém povrchu se sedmi metrovým náběhem a celkem velkým stoupáním k terčům. Že by toto kolo padaly rekordní časy, se nedalo předpokládat, neboť ke sklonu a povrchu trati na snadnosti nepřidaly ani těžké terče což v důsledku znamenalo, kdo nedoběhne – nesestřikne, nebo sestříkne, ale s mnohavteřinovým prostřikem.

Kromě jistého vítěze v mužské kategorii, kterým se stala Písečná už na minulém kole, bojovaly o další 2 místa na bedně hned 3 týmy.

Na šestém místě v tabulce, s teoretickou šancí dostat se do první pětky se nám představili jako první na základně domácí hasiči. Je vidět, že kluci tady mají natrénováno a levý terč je dokonce sražen nejrychleji z celé soutěže a to časem 15,82 s, bohužel pravý terč prostříkává až na 19,33 s a to klukům přineslo 7 bodů za 5. místo v rámci posledního kola GP a pojištění 6. místa v končeném pořadí letošního ročníku.

Po útocích třech týmů, účastnících se Moravskoslezské ligy se nám představují domácí ženy, které to mají všechno ve svých rukou. Na start šly s myšlenkou, která je, ale nijak nevyvedla z rovnováhy, že když vyhrají domácí soutěž, respektive když, je ženy z Hrádku neporazí, stanou se vítězkami GP 2014 v kategorii žen. A holky dokázaly, že na nelehké trati běhat umí a časem 22:05 s vyhrávají tohle kolo soutěže a tudíž tento ročník GP.

Po Mistřovických ženách se na základně připravují nebesky modré dresy s černým vzorem a nápisem SDH Písečná, ve kterých je oblečena něžnější část tohoto SDH. Krásný plynulý útok, kdy proudařky dobíhají na svá místa, krásně sestříknou terče a zastavují časomíru na 22:24 s. Rychlejší levý terč je sražen v 22:00 s. Tento čas holkám zajistil průběžné druhé místo tohoto kola, který nakonec už nikdo nepřekonal, a holky se postavily toto kolo na stříbrnou příčku. Přesto všechno se bohužel holkám tuto sezónu nedařilo tak jak by samy chtěly a celkově končí až na 5. místě v GP 2014. Avšak naděje umírá poslední a ony určitě doufají, že příští rok to bude lepší.

Holky z Rakové ještě mohly ohrozit a útočit na druhé místo v konečném pořadí. Ale toto kolo se jim nevyvedlo tak jak si jistě představovaly. Levý terč byl dole za skvělých 21:22 s, ale pravá proudařka nebyla na svém místě a tudíž prostříkala až na 35:47 s, bohužel tato chyba holkám přinesla pouze 5 bodů do tabulky a nakonec jim patří pěkná bronzová příčka.

Po zelenožlutých dresech se představují dresy zelenočerné a v nich nikdo jiný než kluci z Milíkova. Za určitých okolností a zaváhaní soupeřů mohli skončit na 4. místě. Útok se jim vcelku povedl a připisují si časem 18:74 s a tím i třetí příčku v rámci GP v tomto kole. Ale vzhledem k tomu, že toto kolo nevyhráli, celkově končí v elitní pětce, konkrétně na pátém místě.

Na začátku sezóny by si spousta lidí na Horní Domaslavice nevsadilo ani korunu, ale kluci velice mile překvapili. Na několika soutěžích urvali body nad rámec účasti a to jim vyneslo podle mého překvapivou osmou příčku v konečném pořadí. Bohužel z posledního kola si časem 19:48 s žádné body navíc neodvážejí, ale i tak si myslím, že v jejich týmu převládá z letošní sezóny spokojenost.

Na posledním místě v mužské kategorii pro letošní rok končí Raková, sice si odvážejí 6 bodů z Mostů časem 19:36 s, ale to bohužel nestačí, aby se posunuli o příčku výše, ale příští rok to může dopadnout úplně jinak.

Jako dvanáctý účastník soutěže se nám představuje už jistý vítěz GP 2014 v kategorii mužů a to Písečná, posílená, jak už se to stalo téměř tradicí od druhé poloviny soutěže, o proudaře z Mostů. I přesto, že nemají svou „vymazlenou“ mašinu na základně, ale ´´jenom´´ osmnáctku, tak jim čas 19:18 s, a vlevo 17:87 s stačí na 4. místo v rámci tohoto kola GP a potvrzení vítězství GP a oslavy můžou vypuknout naplno.

Když se vínové dresy hemží kolem základny a na ní stojí vínová mašina tak to je znamení, že se chystají muži z Karpentné, letošní rok jim v GP moc nevyšel a po útoku v Mostech kdy zastavují časomíru na hodnotě 21:89 s, si jenom potvrdili svou desátou pozici v konečném pořadí.

Škrtání nejhoršího výsledku se nejvíce dotklo holek z Nýdku, celou sezonu byly druhé a bojovaly o první místo, ale poté se jim nevydařila noční soutěž v Hrádku a na posledním kole to taky nebylo nic moc, kdy bohužel pravá proudařka nestihla sestřiknout terč, rázem spadly až na místo 4. Každopádně holky trenujou 2x týdně a za tento rok udělaly obrovský kus práce. A asi všichni čekají, že příští rok se na tu bednu už opravdu postaví, ale nebudeme předbíhat a necháme se překvapit.

Chotěbuz letos několikrát ukázala, kde má svůj potenciál a v Mostech to jenom potvrdila. Na složité trati si s časem 18:37 s připisuje 12 bodů do konečného pořadí a upevnění celkového 7. místa z tohoto ročníku.

Muži z Nýdku měli vše ve svých rukou, aby jim visely na krku stříbrné medaile, ale bohužel, vynucená absence stabilního pravého proudaře, za nějž musel zaskakovat stabilní rozdělovač, asi udělalo své. Uklouznutí při náběhu, cvakání proudnice a následný běh až k terčům bez klubíčka přispěly k až času 22:46 s, což znamená pouze 5 bodů do tabulky GP. Kluci tak byli napnutí a museli čekat, jak si povede, před tímhle kolem o sedm bodů horší Dolní Lištná, na 3. místě a Dolní Lomná na 4.

Právě Dolní Lomná, které se ze začátku sezony moc nedařilo, mohla ještě útočit na celkovou bednu. Bohužel béčkař nedotočil spojku prourdaři, která se klepnutím o zem rozpojila a je z toho N a tím pádem neoblíbená bramborová medaile z celkového poháru.

Ženy z Hrádku v případě vítězství na posledním kole mohly oslavovat 1. místo i v konečném pořadí, ale holkám se nevedlo, díky rozpraši proudnice pravé proudařky dosáhli času 23:53 s a 3. místo v rámci tohoto kola GP a 2. místo v konečném pořadí.

Jako předposlední účastník GP se představují muži z Hrádku. Dá se říct, že letos spíš hledali optimální tým a příští rok můžou ukázat jaký je v nich doopravdy potenciál. Připisují si pouze dalších 5 bodů za účast a obsazují celkovou 9. pozici v konečném pořadí.

Kdyby Dolní Lištná měla z Mostů neplatný pokus, nebo jenom 5 bodů mohli spadnout na 4. místo, ale kdyby se Nýdku nepovedlo a Lištná skončila do 2. místa tak by skočila před Nýdek. Tyhle myšlenky se honily v hlavách asi všech, jak to vlastně dopadne.

Tento den byl pro Dolní Lištnou jako stvořený, ne jenom, že za čas 17:02 s získali 15 bodů a vyšvihli se na 2. místo před Nýdek, ale jejich béčko se v tomto kole umístilo na krásném 3. místě. Nutno podotknout, že Dolní Lištná je jako jediný tým, který získal s každého kola minimálně jeden bod nad rámec účasti.

Soutěž nakonec vyhráli MSLkoví muži z Karviné – Louk.

Blížíme se k finále, a jak bych letošní 1. ročník Gorolského poháru shrnul?! No….můžu říci, mohlo to dopadnou hůře…, ne opravdu, myslím si, že tento ročník, i když „GP“ je ještě malým dítětem, které musíme vychovávat, a podpírat dopadl nadmíru dobře. Všechny sbory, které pořádaly jednotlivá kola, se podle svých možností snažily soutěž uspořádat co nejlépe, někdo se toho zhostil lépe, někdo hůře, tak to bývá vždy a se vším. Soutěžní týmy se kolo co kolo snažily získat lepší časy a co možno nejvíce bodů, ale ne vždy to bylo podle představ. Body jsou sečteny, tabulka u konce, zbývá už jen v říjnu předat poháry a medaile těm nejlepším za GP 2014 a pořádně to oslavit.

Hned potom se můžeme začít po nějaké té rekonvalescenci věnovat naplno přípravě na ročník příští, který bude v obdobném duchu, ale už s více vychytávkami v pravidlech a doufám, že i více týmy. Kdo ví, třeba za pár let se dočkáme toho, že se budeme měřit i s takovýma rovinkářskyma ligama jako je Moravsoslezská liga a Slovensko – Moravská liga.

Tímto bych chtěl také poděkovat všem za čas, ochotu a nasazení, které vložili do pomoci v tomto ročníku. Všem sborům, za to, že se snažili akceptovat a dodržovat pravidla, i když se občas vyskytly nejasnosti. Jsem rád, že se celý ročník obešel bez vážnějších zranění a komplikací a upřímně se už hrozně těším na ten ročník příští.

Za realizační tým GP Radek Čmiel.

« zpět