1.kolo GP 2015

V neděli 31. 5. jsme probudili koně v mašinách a rozhýbali naše zmrzlá těla v Dolní Lištné, kde začal 2. ročník Gorolského poháru, pro organizátory GP až trošku s nečekaně vysokou účastí.

Jako první účastník GP na startovní listině byl hned nováček, a to muži z Horního Žukova. Klukům to celkem sedlo, i když strojník musel trošku ubrat plyn, ale i přes to z toho byl krásný čas 15:340s a k tomu 14 bodů do tabulky GP. Po mužích nastoupily na startovní čáru ženy z Lučiny, které jsou v letošním ročníku taktéž nováčkem. Útok dokončily s časem 24:769s a uvidíme, jak se jim bude dařit v průběhu GP.

Letos se k nám přidaly v obou kategoriích i ex-MSLkové Mistřovice. Mužům se útok povedl určitě dle jejich představ a s časem 14:808 všem ukázali, že se budou rvát o přední příčky v tabulce. Tento čas jim zajistil 2. místo a získali tak 22 bodů. V celku nečekaným překvapením se ukázali pro mě téměř neznámí muži s Lučiny časem 17:812s a 8 body k tomu.

Ženy z Horního Žukova se předvedly krásným košem, ale naopak pomalejšími sestřiky a výsledný čas 19:934s stačil na 4. místo v GP. Jedinou „sedmnáctku“ v ženské kategorii dokázaly Mistřovické holky, a to konkrétně 17:951s a na pravém terči dokonce 17:151s. Tento čas je zapsán jako nový rekord GP v ženské kategorii.

Obhájkyně celkového prvenství z Č. T. – Mostů letos prozatím trošku tápou a hledají tu správnou formu, v Dolní Lištné jim to nesedlo úplně podle představ a byl z toho bohužel neplatný pokus. 3. místo ze soutěže si odvezly holky z Karviné – Hranic s časem 18:402s a určitě se budou rvát stejně jako Mistřovice o ty příčky nejvyšší.

Po čtyřčlenném bloku něžnější kategorie nám pokračovala ta mužská a to konkrétně omlazeným týmem z Hrádku. Bohužel půjčený chlap na rozdělovači nezapojil napoprvé a musel dobíhat své poskakující náčiní a to se promítlo i na výsledném čase 27:453s. Poté se na základně chystali chlapi z Č. T. – Mostů, aby ukázali, jak se dělá požární útok na Karvinsku a časem 15:029s skončili těsně pod stupni vítězů.

Od chlapů z Písečné se jako od obhájců prvního místa v GP letos čekají skvělé výkony. I přes to, že na rozdělovači měli posilu z Podvysoké a na pravém proudu z Mistřovic, tak to nebylo pro ně na škodu a časem 14:408s vyslali jasný vzkaz, že i pro letošek se s nimi musí počítat v popředí tabulky. Naopak nikdo neví, jak na tom budou holky z Hrádku, které svůj tým značně pozměnily, zejména pak na proudech a s časem 24:856s skončily bez bodů nad rámec účasti.

Černý kůň z Dolní Lomné letošní sezónu začal trošku rozpačitě, když béčkař nezapojil proudaři spojku a na tabuli s výsledky jim bylo zapsáno nepěkné a nikým nechtěné písmeno N. V roce 2014 Dolní Lištná jako jediný tým na každém kole sebral nějaký bod navíc než jen ty za účast.  A to klukům zajistilo stříbrné medaile. Letos začali obdobně jako minulý rok, čas 17:318s   není žádná sláva, ale 10 bodů za 8. místo získali. Uvidíme, jestli je stabilita ve sbírání bodů bude provázet i nadále.

V lednu jsme se doslechli, že k Horním Domaslavicím se mají přidat i ty Dolní, tak uvidíme, jestli překvapí obdobně jak v loňském roce jejich blízcí sousedé. V Lištné to s časem 19:862s stačilo v GP na 11. místo a 7 bodů.  Nýdečtí muži loni v posledním kole přišli o stříbrné medaile a letos v prokopané sestavě začali 2. ročník GP slušným 3. místem za čas 15:020s. Všichni jsme zvědavi, jak budou letos bojovat.

Muži z Karpentné zajeli vcelku krásný útok a s časem 16:662s, skončili na 7. místě v GP. Holky z Nýdku letos také obměnily sestavu a po prvním kole nám ukázaly, že mají zálusk na medaili. Uvidíme, co přinesou kola další. Útok dokončily v čase 18:370s, pravý terč byl sražen v čase 17:913s a odnesly si tak 13 bodů za 2. místo.

K ženskému týmu z Rakové ze sousedního Slovenska se v letošním ročníku přidali muži z Čierného. První kolo pro ně bylo plné smůly. Savice se jim skutálela z mašiny dolů na plynovou páčku a tím se posunul spoj béčkaři. Ten si na úkor jednoho opravného startu spojku opravil, ale nervozita udělala své a při opakovaném startu vyběhl předčasně. Tím pádem chlapi odjížděli domů se suchými hadicemi, ale budeme věřit, že je první neúspěch neodradil a příště nám ukážou, co umí.

Velkým překvapením 1. ročníku byli muži z Horních Domaslavic, kteří i bez konkurence schopného stroje zajížděli vynikající výsledky a na 1. kole letošního ročníku tomu nebylo jinak. Čas 17:601s pro ně znamenal 9 bodů do tabulky GP a taktéž 9. místo. K vicemistrům minulého ročníku z Dolní Lištné se přidaly jejich něžnější polovičky, ale na domácí půdě se jim bohužel nevedlo tak, jak by samy chtěly a byl z toho neplatný pokus.

Muži z Milíkova nám ukázali svou stabilitu a zaběhli ve slušném čase 15:722s. Jediná slovenská děvčata za námi budou jezdit z Rakové a určitě budou chtít zazářit jako v loňském roce. Letošní první kolo jim zajistilo 5. místo s výsledným časem 22:565s. Předposledním a posledním účastníkem 1. kola GP se staly týmy z Chotěbuze. Muži dali přednost svým ženám a ty po téměř dvouvteřinovém prostřiku zastavily časomíru na hodnotě 23:287s, což jim vyneslo 6. pořadí. Mužům se dařilo méně a s časem 33:752s zůstali bohužel bez bodů.

První kolo Gorolského poháru 2015 je již minulostí, viděli jsme, jak se kdo připravil, a to jak fyzicky tak psychicky. Letos nás čeká v obou kategoriích těžký boj až do konce a věřím, že budeme všichni soutěžit v rámci fair – play.

Za GP Radek Čmiel. 

« zpět